Yeni Ford Fiesta 2018 Fiyatı ve Özellikleri

Ford markasının B segmentindeki modeli olan Fiesta 2018 yılı içerisinde yenilenerek karşımıza çıkıyor.

Ford markasının B segmentindeki modeli olan Fiesta 2018 yılı içerisinde yenilenerek karşımıza çıkıyor. Yeni Ford Fiesta'nın yeni dizel motorlu ve düz şanzımanlı versiyonu dikkat çekici nitelikte. 

40 yaşını dolduran ord Fiesta, her modeliyle adı kadar eğlenceli bir otomobil olmasıyla otomobilseverlerin ilgisini çekmeyi başardı. İlk defa 1976 yılında satılmaya başlanan Ford Fiesta , sonrasında segmentteki başarılı halini devam ettirerek model isminin günümüze kadar gelmesine sebep oldu.

Her yeni gövdeyle başarılı olan Fiesta'nın en güncel halini ilk defa gördüğünüzde bir önceki versiyona göre daha büyük bir otomobil olduğunu hemen fark edebiliyorsunuz. Her ne kadar ölçülerden bu oranın ortaya çıkması zor olsa da özellikle otomobilin içine bindiğinizde artan diz ve omuz mesafelerinin ne kadar rahat olduğu dikkat çekiyor. 

Ford Fiesta’nın dış görünüşünde en çok dikkatinizi çeken durum aracın farları ve motor ızgarası oluyor. yeni Fiesta'nın farlarına baktığınızda bir çerçeve halinde olan gündüz farları hemen gözünüze çarpıyor. Motor ızgarası ise krom görünüme ve alıştığımız Fiesta tarzına benziyor.

Aracın yanına geçtiğinizde ise otomobilin yeni 17 inç boyutundaki jantları, sade ve temiz tasarımı içinizi rahatlatıyor. Arka kısımda ise yere paralel olan stoplar aracın arkadan olan görüntüsünü daha geniş gösteriyor.

Fiesta’nın içine geçtiğinizde ise aracın yeni iç tasarımı omdukça etkileyici. SYNC3 yazılımlı multimedya ekranı konsolun ortasında ve sonradan takılmış gibi görünüyor.  Yepyeni tasarıma sahip olan ön konsol ise eski versiyona göre daha dik duruyor.

Üç kollu fonksiyonel direksiyon, Focus’tan da tanıdık. Yeni Fiesta'nın Gösterge paneli ise tamamen yeni ve kullanımı kolay. Fiesta bir önceki versiyonuna göre daha farklı beden ölçülerine sahip. 7 cm’ye yakın uzunluk farkı ve 1 cm’lik genişlik farkı yeni otomobilin özellikle iç mekanında hissediliyor. Aracın bagaj hacminden bahsetmem gerekirse, 292 litre, aracın toplam ağırlığından bahsedecek olursam 1191 kg.

Kullandığım otomobilin donanımı Titanium’du ve bazı teknolojik opsiyonel donanımlar vardı. Bu donanımlardan en çok dikkatimi çeken kendi kendine park etme özelliği oldu. Aracın vites kolunun hemen arkasında yer alan “Park” tuşuna basıp Fiesta’nızın sizi yönlendirmesiyle aracınızı elleriniz direksiyona dokunmadan park edebiliyorsunuz. Bu donanıma ek olarak iki parçalı olan cam tavan, özellikle uzun süreli yolculuklarda arka koltukta oturan yolculara olabildiğince konfor sağlıyor.

Fiesta’nın motor kaputunu açtığınızda ise karşınıza Ford markasının yepyeni motoru olan 1.5 litredik TDCi motor çıkıyor. Bu ünite 85 beygir güç ve 215 Nm tork üretiyor. Bu gücü 6 ileri düz şanzımanla ön tekerleklere ileten Fiesta, yakıt verimliliği yüksek olan bu motoruyla oldukça iddialı. 6 ileri düz şanzımanın dişlileri oranları biraz uzun kalmış ve şehir içinde ister istemez ya küçük vitesle uzun süre geçirmeniz ya da sürekli vites değiştirmeniz gerekiyor. Otomobili kullandığım 300 km’lik şehir içi mesafede yol bilgisayarı bana 5.3 lt / 100 km tüketim verisi verdi. Bu rakam rakiplerine oranla oldukça normal bir rakam.

Aracın konfor ise kompakt sınıf bir otomobilin konforu gibi. Sessiz kabin hem rüzgar hem yol hem de motor sesinden iyi bir biçimde arındırılmış. Bang&Olufsen ses sistemi ise hiç beklemediğiniz kadar iyi bir performansta kulaklarınızın pasını silmeyi başarıyor. Aracın arka koltuğu ise bir önceki versiyondan oldukça iyi.

Fiesta ülkemizde 1.1 atmosferik benzinli motorlu, 1.0 EcoBoost benzinli motorlu ve 1.5 dizel motorlu olarak tercih edilebiliyor. Sadece 1.0 EcoBoost motoru otomatik şanzımanla satın alabiliyorken dizel motorlu versiyonun otomatik şanzımanlısı ne yazık ki üretilmeyecek.

Yeni Fiesta’nın satış fiyatı ise 83 bin TL’den başlıyor. Test aracımızın fiyatı ise 104 bin 500 tl.

Fatih TAN - Sözcü Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler