Yakında Ford'dan Fiesta RS Gelebilir

Aynı zamanda çift kavramalı şanzımana sahip bir Fiesta ST de düşünülmekte.

Ford, Avrupa’da yeni Fiesta modelini 2018’de piyasaya sürdü. Ardından bu otomobilin bir de spor ST versiyonunu tanıttı. Gelen yeni bilgilere göre ise firma, yeni Fiesta için daha da fazlasını, yani bir Fiesta RS’i de planlamakta. Ford’un Avrupa’daki performans departmanının başkanı Leo Roeks, Fiesta ST’nin dünya lansmanında Motoring adlı kaynağa çeşitli açıklamalarda bulundu. Roeks, Fiesta ST’nin daha da performanslı bir versiyonunun, çift kavramalı şanzımana sahip Fiesta ST projesiyle birlikte eş zamanlı olarak yürütüldüğünü söyledi. Fiesta tarihindeki ilk RS modeli olacak olan bu otomobilin tanıtımı için ise 2019’un ortaları düşünülmekte.

Fiesta RS ile ilgili başka bir detay ise henüz bilinmemekte. Fakat kaputunun altında daha büyük bir motor bulunmasını tahmin ediyoruz. Fiesta ST’de ise 1.5 litrelik ve 3 silindirli bir motor bulunduğunu ve bu motorun 200 beygir güç ürettiğini belirtelim. Bir önceki jenerasyon Fiesta ST’de de 200 beygir güç üreten bir motor yer almaktaydı. An itibariyle 6 ileri manuel şeklinde tek şanzıman seçeneği bulunan Fiesta ST’ye yakın zamanda çift kavramalı otomatik şanzıman geleceğini de böylece öğrenmiş oluyoruz. Fiesta RS’te bulunacak motorun da 2.0 litre hacmindeki bir motor olabilir.

Ford’un an itibariyle en hızlı Fiesta’sı olan Fiesta ST’nin diğer özelliklerini de hatırlayacak olursak, araçta limitli kaydırmalı bir diferansiyelin, dünyanın ilk patentli kuvvet yönlendirici yaylarının, launch control adlı seri kalkış özelliğinin, aktif valflere sahip bir egzoz sisteminin bulunuyor. Otomobilin opsiyonel Bang & Olufsen ses sistemi, şerit takip asistanı, trafik işaretleri okuyucusu gibi birçok gelişmiş özelliği de bulunmakta.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler