Volkswagen'in Eski CEO'su, Dieselgate kandalı Üzerine Mahkemelik Oldu

Alman Bild gazetesi, eski Volkswagen CEO'su Martin Winterkorn'un Alman hükumeti tarafından başlatılan Dieselgate skandalı kapsamında ifadeye çağırıldığını yazmış.

Stuttgart eyalet savcısı Fabian Rueschle'nin 28 farklı kişiyi Eylül ayında başlayacak duruşma için ifadeye çağırıldığı belirtiliyor. Bild'in haberine göre bu 28 kişinin içerisinde Bosch CEO'su Volkmar Denner ve Audi CEO'su Rupert Stadler'da bulunuyor. Alman gazete, herkesten önce Alman Ulaşım Bakanı'nın da sorgulanacağının altını çizmekte.

Volkswagen hissedarlarına açılan dava, Volkswagen ve Porsche SE'nin dizel modellerinde yapılan manüplatif emisyon ve yakıt tüketimi verileri konusunu içeriyor. Volkswagen araştırmaların ardından araçlarının içerisine bir parça yerleştirerek bu rakamlara ulaşılabildiğini kabul ederken, yanlış bir şey yapmadığının altını çizmekte.

Skandalın ardından günler sonra Volkswagen'deki yönetici koltuğunu bırakan Winterkorn, Amerika'da tutuklama talebi ile aranıyor. Winterkorn kamuoyunu ve ülkeyi dolandırma suçlarından aranmakta.

Winterkorn'un yerine geçen Matthias Müller'de yerini Volkswagen Grup'un yeni CEO'su olan Herbert Diess'e bırakmıştı. Diess Dieselgate skandalı başladığında BMW'de çalıştığından firma, bunun en doğru seçenek olduğuna karar vermiş. Öte yandan kardeş firma olan Audi'nin CEO'su Rupert Stadler istifa etmemekte ısrar etse de son dönemde çıkan haberler yöneticinin elini zorlayacak gibi görünmekte.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler