Volkswagen’e kendi ülkesinde şok!

Almanya’nın Münih Eyalet Mahkemesi, emisyon skandalının ortaya çıkmasından bu yana ilk kez bir bayiyi skandal programla manipüle edilen EA 189 model motorun takılı olduğu bir otomobili geri almaya ve müşterinin parasını ödemeye mahkum etti.

Bir Alman televizyon kanalından edinilen bilgiye göre, Münih’te yaşayan bir çift Mayıs 2014’te Volkswagen’in özel bir programla emisyon değerlerini düşük gösterdiği EA 189 tipi 1.6 dizel  motora sahip Seat İbiza marka otomobil satın aldı. Skandalın patlak vermesiyle kandırıldıklarını düşünen çift mahkemeye başvurdu. Münih Eyalet Mahkemesi, otomobili satan bayinin söz konusu eksiklikleri gidermesi için 6 ay süresi olduğu halde hiçbir şey yapmadığı gerekçesiyle müşteriyi haklı bularak, otomobili satan Seat bayisini, aracı geri almaya ve parasını da ödemeye mahkûm etti.

Seat İbiza otomobilin satış değeri ve müşterilerin araca yaptıkları ilave masraflarla birlikte tüm harcamaların müşteriye ödenmesine hükmeden mahkeme, bayinin toplam 17 bin 930 Euro 54 Cent ile birlikte faiz ödemesini kararlaştırdı. Volkswagen grubu bu kararın diğer müşterilerine örnek olabileceğinden çekiniyor.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler