Volkswagen’e ABD’den Şok Ceza!

ABD mahkemesi, Volkswagen grubunun 14.7 milyar dolar ödemesine karar verdi

ABD'de bir mahkeme, bugüne kadar yapılan en yüksek meblağlı şirket anlaşmalardan birini onaylayarak otomotiv üreticisi Volkswagen'in dizel emisyon rakamları konusundaki hileli uygulamaları nedeniyle 14.7 milyar dolar ödemesinin yolunu açtı.

San Francisco mahkeme yargıcı Charles Breyer'in dün onayladığı ve şirketin Amerikan federal ve California eyalet düzenleyici kurumları ile kusurlu araç sahibi 475,000 kişiyle uzlaşmasını sağlayan anlaşma, dünyanın ikinci büyük oto üreticisi olan Volkswagen’i bir yıl önce ortaya çıkan sorundan kurtaracak.

Volkswagen, Kasım ortasından itibaren hava kirliliğine yol açan kusurlu araçları da geri almaya başlayacak.

VW, dizel araçlarında egzoz salım testlerinin sonuçlarını etkileyen hileli yazılım kullandığını 2015 yılı Eylül ayında kabul etmişti. Bu şekilde salım testleri olduğundan daha temiz sonuçlar veriyor ancak araçlar yasal kirlilik düzeylerinin kırk katına kadar çıkan zararlı salım yapıyordu.

VW CEO'su Matthias Müller, Berlin'de gazetecilere yaptığı açıklamada, yargıcın anlaşmayı onaylamasının "Volkswagen için bir süredir devam eden sorunun giderilmesi için önemli bir adım" olduğunu söyledi.

VW'e karşı ABD adalet bakanlığı, Federal Ticaret Komisyonu, California eyaleti ve araç sahipleri toplu dava açmışlardı.

Anlaşmaya rağmen, şirket bir ceza davasıyla da karşı karşıya kalabilir.

Bayilerine, değişik eyaletlere ve araç sahiplerinin avukatlarına da ödeme yapacak olan Volkswagen'in cebinden çıkan para 16.5 milyar dolara çıkabilir.

Volkswagen'in pazardaki itibarını ve ticari etkinliğini sarsan skandal nedeniyle şirketin CEO'su da değişmişti.Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler