Tüm Volkswagen Grubu modelleri 2030’a kadar elektriklenecek

Volkswagen tüm modellerini elektriklendirmek için 24 milyar dolardan fazla yatırım yapacak.

Otomobil devi Volkswagen-VW otomobil serisini elektriklendirmeyi planlıyor. "Global otomotiv endüstrisindeki en kapsamlı elektrifikasyon girişimini başlatan" Volkswagen Grubu 2030’a kadar tüm model portföyünü elektriklendirmeyi hedefliyor.

Volvo' nun yaklaşık iki yıl içinde aynı şeyi yapmayı planladığını ve Smart' ın 2020’nin sonuna kadar tamamen elektriğe geçme kararı verdiğini düşünecek olursak bu plan çok etkileyici gelmeyebilir ancak Alman otomobil devi, piyasadaki 300 otomobilinin "en az bir" elektrikli, hibrit veya PHEV versiyonunu sunmak istiyor.

Anlayacağınız bu plan yalnızca Volkswagen grubunu kapsamıyor. Audi, Skoda, SEAT gibi markalar da elektriklenecek. Volkswagen, "pazarın gelişimine bağlı olarak, yılda üç milyona yakın dört yeni Volkswagen Grubu aracının en az birinin 2025’te batarya ile çalışacağını" tahmin ediyor.

Bu iddialı plan, Frankfurt Otomobil Fuarı 2017’ de Volkswagen Grubu' nun medya gecesi sırasında yapılan duyuru ile ortaya çıktı. Firma, "2025 yılına kadar toplam 50 yeni batarya ile çalışan araç ve 30 plug-in hibrit modeli de içeren toplam 80'den fazla yeni elektrikli model getireceğini"  duyurdu.

Volskwagen-VW bu amaca ulaşma pahasına, elektrikli araçlar için iki yeni platform geliştirme ve tesislerin iyileştirilmesi, işgücünün yetiştirilmesi, şarj altyapısının geliştirilmesi ve pil teknolojisi ile üretimi konularına yaklaşık 24 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Volkswagen Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Matthias Müller, "Mesajı aldık ve teslim edeceğiz" diyerek şöyle devam etti: "Bu, belirsiz bir niyet bildirgesi değil. Bu, güçlü bir kendi kendine bağlılıktır."

2018 Volkswagen-VW T-ROC Fiyat Etiketi ve Özellikleri Açıklandı
Volkswagen-VW Arteon 2017 Türkiye Fiyat Listesi
2017 Volkswagen-VW Arteon Test Sürüşü ve Yorum
Yeni kasa Volkswagen-VW Jetta 2018 görüntülendi!
Volkswagen-VW T-ROC ilk kez görüntülendi! Fiyat ne olur?
2017 Volkswagen Amarok 3.0 TDI V6 Test Sürüşü
Volkswagen-VW Amarok vs Toyota Hilux Karşılaştırma-Test-Yorum
2017 Yeni VW Caravelle Highline Fiyat Listesi ve Özellikleri
2017 Volkswagen-VW 7 Kişilik Tiguan Allspace Fiyatı ve Özellikleri
Volkswagen – VW fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler