Tiguan 2016 yorumlar 2016-06-22

Volkswagen'in küçük SUV modeli Tiguan, Euro NCAP güvenlik testine girdi.

Volkswagen'in sevilen suv Tiguan yenilendi. Yeni Tiguan henüz ülkemize giriş yapmadı ancak fiyat listesi açıklandı. Açıklanan fiyatlara göre 2016 yeni Tiguan 85.309 TL'den başlayan fiyat etiketine sahip.

Peki ya en çok tercih edilen versiyon olan dizel otomatik versiyon yeni Tiguan'da nasıl bir performans ve yakıt tüketimi sunacak?

Yeni Tiguan şimdilik sadece 2 litrelik dizel motor ile sunulacak. Highline ve Comfortline donanımları ile sunulacak olan yeni Tiguan 2.0 dizel 7 ileri DSG şanzıman birlikteliğine ve 4x4 çekiş sistemine sahip olacak.

Comfortline donanım paketi ile 152.276 TL fiyat etiketine sahip olan yeni Tiguan'ın Highline donanım paketi ise 166.276 TL olarak fiyatlandırılmış.  

Yeni Tiguan 2.0 dizel DSG otomatik vites kombinasyonu 0-100 km/h hızlanmasını 9.3 saniyede tamamlarken maksimum 200 km/h hıza ulaşabilecek. Şehir içi 100 km'de 6.8 litre, şehir dışı 100 km'de 5.1 litre yak

Volkswagen'in küçük SUV modeli Tiguan, Euro NCAP güvenlik testine girdi.

Tiguan, güvenlik testlerinde başarılı bir tablo çizdi. Yetişkin yolcu güvenliğinde yüzde 96 başarı sağlayan araç, çocuk yolcuda ise yüzde 84'lük oranı yakaladı. Yaya güvenliğinde ise bu oran yüzde 72 oldu.

Volkswagen Tiguan, Euro NCAP'ten beş yıldız aldı.

Yeni 2016 Volkswagen Tiguan keskin hatlarıyla her zamankinden daha yetenekli olduğunu kanıtlıyor.

Yeni Tiguan önümüzdeki dört yıl içerisinde Volkswagen firmasının piyasaya çıkaracağı SUV modellerinden en önemlisi ve bu yüzden de ilk sahneye çıkanı oldu. Tiguan gibi bir beş koltuklu, aile dostu SUV’un genel amacı konforlu, pratik ve kullanımı kolay olmalı ve bunları da genel anlamda iyi başarıyor.

İlk izlenimler Tiguan’ın ne kadar rahat bir sürüşünün olduğunu gösteriyor, tabii bunda test aracında yer alan isteğe bağlı adaptif amortisörlerin payı büyük. Normal sürüş modunda iken ‘sert bir sürüşü var’ demek haksızlık olur. Comfort moduna alındığı zaman ise bu hafif sertlik yumuşuyor. Direksiyon aracın ağırlığı ve sürücü hissiyatı arasında iyi bir denge kurmuş.

Test aracımız 2.0 litre TDI 4Motion DSG otomatik şanzımanlı ve 150 beygir güç ile 340 Nm tork değerlerine sahip. Testte elde edilen 0-100 km/s hızlanması 9.3 saniyede gerçekleşti. Dört silindirli dizel motor çok sessiz olmamakla beraber şehir içi düşük hızlarda iyi kabin izolasyonu sayesinde rahatsız edici boyutlara çıkmıyor. Bu sesin yükselmemesinde verimlilik açısından mümkün olan en erken zamanda vites değiştiren 7 ileri DSG otomatik şanzımanın da rolü büyük. Başarılı DSG şanzıman ani hızlanmalar içinde sarsıntısız düşük vitese geçiş sağlıyor.