Skoda Superb'nin kozu bagajı

Skoda’nın amiral gemisi Superb üçüncü neslinde şık bir tasarım, ekonomi, konfor, teknoloji ve bunun ötesinde limuzinvari bir iç hacim sunuyor. Superb, segmentinin en geniş bagaj hacmine sahip tam 595lt.

Skoda Superb, Çek otomobil üreticisi Skoda Auto tarafından üretilen ve D segmentinde yer alan bir otomobil. 2001 yılından beri üretilen Superb’in ikinci nesli 2008 yılında tanıtıldı. 2015 yılında piyasaya çıkan B8 kodlu üçüncü jenerasyon Superb ise VW grubunun MQB platformunu kullanıyor. İlk kez, İstanbul Autoshow 2015’te tanıtılan yeni nesil Superb’in, Kasım 2015’ten itibaren 1.6 TDI motoru da piyasaya sunuldu. Bu hafta bu dizel versiyonu alarak sizler için inceledim. Eskisine göre çok daha agresif duran Superb bana göre sınıfındaki en iddialı modellerden biri. Skoda tasarımcıları ve mühendislerinin, özellikle yaratıcılık ve teknoloji açısından tamamen yepyeni bir aşamaya taşıdığı Superb, tasarım dili, artırılan iç mekan genişliği, farklı donanım seçenekleri, teknolojik yenilikleri, çevreci motor yelpazesiyle markanın satış adetlerini artırmasına büyük katkı sağlayacak. Yeni nesil Skoda Superb’de, geniş ön ızgara, yine geniş ve ayırt edici tasarıma sahip ön farlar aracın güçlü görüntüsünü oluşturuyor. Çek Cumhuriyeti’nin dünya çapındaki tanınmış kristal işçiliği, Superb’in farlarına da yansımış. Kaputta kullanılan belirgin çizgiler ise güçlü görüntüyü pekiştiriyor. Superb yandan bakıldığında da dinamik bir görünüme sahip. Keskin, yüksek tornado çizgisi, aracı çepeçevre sarmalarken, geniş arka camla bir bütünlük oluşturan, arkaya doğru alçalan tavan ise Superb’in coupe gibi görünmesini sağlıyor. Arka bölümdeyse öndeki gibi güçlü bir etki verecek şekilde yatay çizgiler, LED teknolojisi ve kristal görünümlü malzemelerle parlayan geniş stop lambaları kullanılıyor.

595 LİTRE

Yeni Superb, modelin geçmiş nesillerine de damgasını vuran ‘genişlik’ kavramını bir üst noktaya taşıyarak, adeta ‘kendi sınıfını’ yaratıyor. 4861 mm (+28 mm) uzunluğa, 2841 mm (+80 mm) dingil mesafesine sahip olan Superb’in yüksekliği ise eskisine göre 6 mm artışla 1468 mm’ye çıkarıldı. Bununla birlikte yeni Superb, 1864 mm (+47 mm) ile sınıfının ‘en geniş’ otomobili. Yeni Skoda Superb, arka koltuklardaki geniş diz mesafesi ve geniş bagaj hacmiyle sınıfında eşsiz bir model diyebiliriz. 980 mm baş mesafesi ve 157 mm arka diz mesafesine sahip Superb’in sedan versiyonunda bagaj hacmi net 595 litre.

ŞEMSİYE GÖZLERİ...

Bu rakam Talisman’da 515 litre (Stepne bölümleri dahil edildiğinde Superb 625, Talisman 608 lt). Elektrikli bagaj kapağı içeriden ve anahtar kumandasından da açılabiliyor. Geniş bagaj ağzı büyük hacimli eşyaları bile yüklemede kolaylık sunuyor. İkinci nesline göre daha lüks detaylar ve daha fazla fonksiyonel çözümlerle donatılan iç mekanda ambiyans aydınlatmaları, üç bölgeli klima gibi donanımların yanı sıra özellikle soğuk iklimler için geliştirilen ısıtmalı ön ve arka koltuklar, ısıtmalı cam suyu da donanım paketlerine göre değişen unsurlardan. Superb’de kullanılan ve tek kelimeyle akıllıca denilebilecek 29 pratik çözümün 23’ü bu modelde ilk kez kullanılıyor. 10 tanesi ise ilk kez bir Skoda modelinde yer alıyor. Ön kapılarda bulunan şemsiye gözlerinin yanı sıra Superb’de arkada tablet bilgisayar tutucuları, ön taraftaki kol dayanağı içindeki eşya gözünde tablet koyma yeri, arkada USB ve 230 volt soket girişi, kapılarda 1.5 litrelik şişelerin konulabileceği bölmeler bunlardan bazıları.

KESİNTİSİZ İLETİŞİM

Bunun dışında yeni nesil Superb’te isteğe bağlı olarak yeni nesil 8 inçlik Colombus dokunmatik multimedya ve navigasyon sistemine alınabiliyor. Superb, internete kablosuz bağlanma imkanı sunarken, ayrıca Smart Gate ve Mirror-Link (Apple ve Android uyumlu) ile de akıllı telefonlardaki uygulamaların araç içinde de kullanılmasını sağlıyor. Superb, boyutlu ses teknolojisine sahip 12 hoparlörlü Canton ses sistemiyle de alınabiliyor. ‘Yürüyen salon’ olarak nitelenebilecek Superb’de, ‘Sürüş Modu’ seçiminin yanı sıra ilk kez ‘Dinamik Şasi Kontrolü’ (DCC) de sunuluyor. Bu sayede araç, gerektiğinde Standart, Konfor ve Sportif sürüş seçeneklerinden biriyle kullanılabiliyor.

EKONOMİK DİZEL MOTOR

Yeni nesil Superb’de, 5 farklı güçte benzinli ve üç dizel motor seçeneği bulunuyor. Bu motor seçeneklerinden en çok talep görmesi beklenen 1.6 TDI seçeneğini kullandım bu hafta. 1598cc hacmindeki 4 silindirli turbo dizel ünite, 3500-4000d/d aralığında 120hp güç üretirken maksimum torku olan 250 Nm’yi 1500-3250d/d aralığında sunuyor. Gücünü 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla yere aktaran Superb 0-100km/s hızlanmasını 11 sn’de tamamlıyor. Aracın maksimum sürati ise saatte 206km. Superb, motor seçeneklerine bağlı olarak önceki nesline göre yüzde 30’lara varan oranlarda daha az yakıt tüketiyor. 1480kg ağırlığındaki araç karma kullanımda 4.1lt/100km’lik değere sahip. İstanbul trafiğinde bu rakam 6-6.5lt arasında değişiyor.  ECO mod, ayağınızı gazdan çektiğiniz anda serbest sürüş yaparak yakıt tasarrufu yapmasını sağlıyor.

Murat Öztürk Yorum

1 Yorum

2016-08-19 23:05:42

Benzer Haberler