Renault ve Dacia’ dan 2017’de Rekor Satış Adedi

Renault Yeniden Toplam Pazar Lideri, Dacia 6. Marka Oldu

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2017 yılında toplam pazarda 178,646 satış adedi gerçekleştirdi ve binek + hafif ticari araç pazarından % 18,7 pay aldı. Bu rakamlar, Renault Grubu’ nun Türkiye’de bugüne kadar elde ettiği rekor satış adedini ifade ediyor.

Renault, 2017 yılında 18. kez binek otomobil pazarı liderliğini ve toplam pazar liderliğini elde etti.* Marka, binek+hafif ticari araç pazarından 130.276 adet satış rakamı ile % 13,6 pay aldı. Renault, binek otomobil pazarında ise 113.454 adet satış adedi ve % 15,7 pazar payına ulaşarak 18. kez binek otomobil pazar lideri oldu.

Türkiye’nin en çok satılan modelleri sıralamasında, ikinci ve üçüncü sırada Oyak Renault’ da üretilen Renault modelleri yer alıyor. Megane Sedan 39.272 adet ile 2. sırada yer alırken, Clio HB 31.265 adet ile 3. sırada yer alıyor. Renault Megane Sedan, OGD (Otomotiv Gazetecileri Derneği) tarafından 2017’de “Türkiye’de Yılın Otomobili“ seçilmişti. Renault’ nun bu satış performansı ile binek otomobilde yerlilik oranı % 67.4 olarak gerçekleşti. Renault’ nun toplam pazar liderliğine binek modellerin yanı sıra hafif ticari modeli Kangoo Ailesi’nin de önemli katkısı oldu. Kangoo Ailesi, satış rakamında % 19 artış ile 10.651 satış adedi elde etti. Renault hafif ticari araç pazarında geçen yıla göre 0,6 artış ile % 7,2 pay aldı.

Türkiye, 2017 yılında Renault Grubu’ nun (Renault+Dacia) 5. büyük pazarı konumunda yer alıyor. Gerçekleştirdiği bu performans ile Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya’nın ardından gelen Türkiye, Avrupa dışındaki pazarlar arasında en güçlü ve önemli ülke konumunda yer alıyor.

Dacia ise 48.370 satış adedi ve % 5,1 pazar payı ile rekor sonuçlar elde etti. 2017 yılını, toplam pazarda markalar sıralamasında iki basamak birden yükselerek 6. sırada tamamladı. Dacia, 2017 yılında, Duster modeli ile Türkiye’nin en çok tercih edilen 4x4 markası oldu. Duster ise gerçekleştirdiği 16.963 adet satış ile Türkiye pazarının en çok satılan 4x4 modeli oldu. 

 

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş “2017 yılında Renault Grubu olarak rekor bir satış adedine imza atmanın ve Renault markası ile 18. kez binek otomobil liderliği unvanının yanı sıra toplam pazar liderliği yeniden elde etmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 2017 yılı Renault ve Dacia markaları açısından çok başarılı sonuçlar elde ettiğimiz bir yıl oldu. Renault markası, Kadjar’ dan sonra yenilenen Captur ve Koleos ile SUV ailesini tamamladı. Renault Grubu olarak, hedeflerimiz doğrultusunda markalarımızın pazar paylarını arttırmayı sürdürüyoruz. Renault, 2017 yılında gerçekleştirdiği 130.276 satış adedi ile daralan pazarda geçen yıla göre % 1,3 artış sağladı ve % 13,6 pazar payı elde ederek binek + hafif ticari araç pazarının lideri konumuna yükseldi. Markamız % 1,6 artış ile 15,7 pay aldığı binek otomobil pazarında da tartışmasız liderliğini sürdürüyor. Ayrıca OGD (Otomotiv Gazetecileri Derneği) tarafından Türkiye’de Yılın Otomobili seçilen Megane Sedan ile birlikte Clio HB Türkiye’de en çok satılan model sıralamasında 2. ve 3. sırada yer alıyor. Bu başarılı performansı sergileyen iki modelimizin de Türkiye’de Oyak Renault Fabrikaları’ nda üretiliyor olması bizim için ayrıca bir gurur kaynağı. Dacia ise bu yıl, Duster EDC ile otomatik vites pazarına iddialı bir giriş yaptı. Diğer modellerinin de başarılı grafiği ile 2017’de % 5,1 pazar payı ile 6. sıraya yükseldi. Önümüzdeki yıl Renault markası için yenilenen modellerinin pazardaki konumunu sağlamlaştıracağı bir yıl olacak. Dacia markası da tamamen yenilenen Duster ile pazardaki yerini sağlamlaştıracak. Renault Grubu olarak 2018 yılında da pazar payımızdaki artışı ve pazardaki güçlü konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz. 2018 yılında ise pazarın 2017’nin ritmine benzer bir gelişim göstereceğini tahmin ediyoruz.’’ dedi.

Renault Grubu için başarılarla dolu bir yıl

Renault Grubu (Renault ve Dacia), 2017 yılında toplam pazarda 178.646 adet satış adedi gerçekleştirdi.  Bu satış rakamı ile binek + hafif ticari araç pazarından % 18,7 pay elde etti. Bu satış adedi ile Renault Grubu bugüne kadarki en yüksek satış rakamına imza atmış oldu. 

Renault, 2017 yılında binek + hafif ticari araç pazarında gerçekleştirdiği 130.276 adet satış ve 13,6 pay ile toplam pazarda liderliği elde etti. Marka, toplam Pazar liderliğini en son 2004 yılında elde etmişti. Türkiye’de binek otomobilin tartışmasız lideri Renault, 113.454 adet binek satış adedi ile % 15,7 pazar payı ile 18. kez bu unvanı elde etti. 

Renault markası 2017 yılında da “En İyi Müşteri Deneyimi” ödülünü kazandı

Renault, 2017 yılında müşteri deneyimi alanında aldığı ödüllere iki yeni ödül daha ekledi. Renault, üçüncü kez düzenlenen A.C.E Award’da en iyi müşteri deneyimi ödülünü kazandı. Sikayetvar.com’ un 400.000’den fazla şikâyetçi müşteriye yönelik gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, kendi sektörlerinde uyguladıkları başarılı stratejilerle müşteri deneyimini en başarılı yöneten firmaların belirlendiği A.C.E Award’da Renault, üstü üste üçüncü kez bu ödüle layık görülerek, etkili ve sürdürülebilir bir müşteri memnuniyet politikasına sahip olduğunu ispat etmiş oldu.

Renault, Telephone Doctor firması tarafından düzenlenen ve Türkiye’deki çağrı merkezlerinin denetlendiği Kalite Ligi’nde üst üste üçüncü kez birincilik ödülünü kazandı.

Etkili bir şikâyet yönetim sürecine sahip olan Renault, elde ettiği bu ödüller ile müşteri odaklı yönetim anlayışını bir kez daha kanıtlamış oldu.

Renault, müşterilerine sunduğu hizmeti ve marka ile yaşadıkları deneyimi geliştirmek ve onlara özel kişiselleştirilmiş hizmet vermek için yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu amaçla, 2018’in ilk aylarında yeni bir İletişim Merkezini hizmete açacak. Bu merkezde, müşterilerin marka ile temas ettiği tüm noktalar tek bir çatı altında toplanarak, kişiye özel kusursuz bir deneyim yaşatılması hedefleniyor.

Renault Üçüncü Kez En İyi Çağrı Merkezi Ödülü Aldı
2018 Renault Alaskan Pikap alınır mı? Test, Yorum ve Fiyatı
Renault Master Kamyonet Fiyatı ve Özellikleri
2017 Renault Clio Touch Chrome Özellikleri ve Fiyat Listesi
Yeni Renault Koleos 2017 Türkiye Fiyatı Açıklandı
2017 Yeni Renault Captur Satışa Çıktı – Türkiye Fiyat Listesi
Renault-Reno Kadjar 2017 Fiyat Listesi için tıklayınız... 
Türkiye’de Yılın Otomobili Seçildi - Renault Megane Sedan!
2017 Renault Kadjar 1.5 dci İcon EDC Test ve Yorum için tıklayınız...
Renault – Reno modelleri fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız
İşte Dacia Duster 2018 Piyasaya Çıkış Tarihi
2017 Dacia Modellerinin Fiyat Listeleri
2018 Dacia Sandero Stepway Limited Edition Geliyor
2018 Yeni kasa Dacia Duster ilk kez görüntülendi – fiyatı ne olacak?
Dacia Duster 2017 Otomatik Vites Türkiye’de – Fiyatı Açıklandı!
2017 Dacia Duster EDC Dizel Otomatik Test ve Yorum
Yeni kasa Dacia Duster ne zaman tanıtılacak? Fiyatı ne olur?
İşte Yeni 2017 Dacia Logan Mcv Stepway
Dacia fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler