Porsche Panamera Sport Tourismo ve Turbo S E Hybrid Cenevre’de!

Porsche, Cenevre Otomobil Fuarı’nda Panamera Ailesi’nin en yeni iki üyesinin dünya lansmanını gerçekleştiriyor. Panamera Sport Tourismo, arkada 3 koltuğa sahip Panamera ailesinin ilk modeli olarak öne çıkıyor. Panamera Turbo S E-Hybrid ise 550 BG güç üreten V8 motoru ile 136 beygrilik elektrikli motoru birleştiriyor ve Panamera Ailesi’nin en güçlü modeli olarak konumlanıyor

Porsche Cenevre Otomobil Fuarı’nda, lansmanı geçen yıl gerçekleştirilen yeni Panamera Ailesi’nin en yeni iki üyesini ilk kez podyuma çıkaracak. Global lansmanı yapılacak modellerin ilki, Panamera Sport Tourismo.

550 beygire kadar güç sunan Panamera Sport Turismo, geniş bagaj kapağı, alçak yükleme kenarı, artırılmış bagaj bölmesi alanı ve 4+1 oturma düzeniyle günlük kullanışlılığın ve maksimum esnekliğin mükemmel birleşimini sunuyor.

Yeni Sport Turismo, üç arka koltuğa sahip olan ilk Panamera aile üyesi. İki dış koltuk, bağımsız koltuklar haline geliyor (model hattının, maksimum yolcu konforuna sahip sportif bir performans sunma iddiasıyla uyumlu olarak) ve bu sayede arkada bir 2+1 yapılandırması oluşturuluyor. Yeni Panamera Sport Turismo ayrıca seçenek olarak, arkada iki elektrikle ayarlanabilir bağımsız koltuğa sahip dört koltuklu bir yapılandırmayla da sunulabiliyor.

Bu segmentteki ilk uyarlanabilir ve uzatılabilir tavan spoyler’i

Modelin üst tarafında ise tavan, uyarlanabilir bir spoyler’e doğru uzanıyor. Tavan spoyler’inin açısı, sürüş koşullarına ve seçilen otomobil ayarlarına bağlı olarak üç kademeli şekilde ayarlanabiliyor ve arka aks üzerinde 50 kilograma kadar ek bir bastırma kuvveti yaratıyor. 170 km/s hıza kadar, Porsche Aktif Aerodinamik’in (PAA) merkezi bir sistem bileşeni olan aerodinamik kılavuz öğesi, eksi 7 derecelik bir açıyla geri çekili konumunda kalıyor ve bu da sürüklenme direncini azaltıyor ve dolayısıyla yakıt tüketimini optimize ediyor.

170 km/s’nin üzerindeki hızlarda, tavan spoyler’i otomatik olarak artı 1 derecelik açıyla çalışma konumuna geçiyor ve böylece sürüş stabilitesini arttırıyor. Sport ve Sport Plus sürüş modları tercih edildiğinde tavan spoyler’i 90 km/s’nin üzerindeki hızlarda otomatik olarak çalışma konumuna geçiyor. PAA ayrıca, panoramik açılır tavan 90 km/s ve üzeri hızlarda açıldığında tavan spoyler’inin eğim açısını artı 26’ya ayarlayarak aktif yardım sağlıyor. Bu durumda spoiler, rüzgar gürültüsünün azaltılmasına yardımcı oluyor.

Amiral gemisi olarak ilk plug-in hibrit modeli

Porsche’nin Cenevre’de global lansmanını gerçekleştirdiği ikinci model ise, Yeni Panamera Turbo S E-Hybrid. Bu spor otomobil ile Porsche, ilk defa bir plug –in hibrit modeli, model gamının “amiral gemisi” olarak konumlandırıyor.

Yeni Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid, 136 beygir güç üreten bir elektrikli motor ile 550 bg güç üreten dört litrelik bir V8 motorunu birleştiriyor.

Otomobil böylece 0-100 km/s hızlanmasını 3,4 saniyede gerçekleştiriyor ve 310 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. 4 çeker tahrikli Panamera’nın güç artırma stratejisi, 918 Spyder süper spor otomobilden geliyor. Ortalama yakıt tüketimi 2,9 l/100 km olan yeni amiral gemisi 50 km’ye kadar tamamen elektrikli olarak gidebiliyor.

6 saatte şarj edilebiliyor

Porsche Panamera Turbo S E Hybrid’de elektrikli motor, 14,1 kWh enerji kapasitesine sahip sıvı soğutmalı lityum-iyon aküyle çalışıyor. Arkaya yerleştirilien yüksek voltajlı akü, 230-V bağlantıyla altı saatte tamamen şarj oluyor. Otomobil, power charge ile yaklaşık 2,5 saatte de tamamen şarj olabiliyor. Şarj işlemi ayrıca Porsche İletişim Yönetimi (PCM) ve Porsche Connect uygulaması (akıllı telefonlar ve Apple Watch için) yoluyla bir zamanlayıcı kullanılarak da yapılabiliyor.  

İşte Yeni 2017 Porsche Panamera Turbo Executive
Yeni Porsche Panamera Turbo S E-Hibrid, 671HP/0-100 km 3.4 Saniye!
Porsche fiyat listesi, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…

 

 

 

 Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler