Pirelli ticari lastiklerde iddiasını artırıyor

2016 yılında bir önceki yıla oranla % 4 büyüme gerçekleşen ağır vasıta lastik pazarının en önemli markalarından biri olan Pirelli, 2017’de birçok yeniliği tüketicilerine sunmayı planlıyor.

Türkiye ağır vasıta lastik pazarı 2016 yılında 1.7 milyon adedin üzerinde bir satış rakamıyla bir önceki yıla göre % 4’lük bir artış gerçekleştirdi. ‘İkinci Marka’ olarak adlandırılan daha uygun bütçeli ürünlerin pazar içindeki ağırlığı da son 5 yılda olduğu gibi artmaya devam ederek, % 23 seviyesine yükseldi.

Pirelli Grubu içerisinde en başarılı ülkelerden biriyiz

Pirelli Türkiye olarak, 2016 yılında hedeflerin üzerinde bir performans gerçekleştirdiklerini belirten Pirelli Endüstriyel ve Ticari Lastikler Ticaret Direktörü Gökçe Şenocak, ağır vasıta araç lastiği satışlarında Pirelli Grubu içerisinde yer alan en başarılı ülkelerden birisi olduklarını belirtti.

Türkiye’deki inşaat sektörünün büyümesine paralel olarak, pazarda ‘on/off’ segmentinin diğer segmentlere göre daha hızlı büyüdüğünü söyleyen Şenocak, “Bölgesel segmentte ise, pazardaki satışlar 2015 yılındaki adetlerinin az miktarda da olsa gerisinde kaldı. Pirelli olarak, 2016 yılında bölgesel segmentte Türkiye yollarına özel olarak geliştirilen R01 II Plus lastiklerimiz ile tüketiciye en uygun değer çözümünü sunduk. On/off segmentte de Türkiye’nin en büyük projelerinden olan 3. Havalimanı projesine lastik tedariğimizi artırarak devam ettirdik” şeklinde konuştu.

2017 yılı birçok sektör için nispeten daha zor bir yıl olacak

2017 yılının jeopolitik gelişmeler, kurlardaki değişim ve genel olarak dünya genelinde esen ekonomik korumacılık nedeniyle sadece ağır vasıta sektörü değil, birçok sektör için 2016 yılına göre nispeten daha zorlu geçeceğini söyleyen Şenocak “Tüm bu şartlara ek olarak hammadde maliyetlerindeki artış da pazardaki fiyatların artmasına sebep olacak. Bu nedenlerle de hem lastik bayilerinin hem de markaların finansal olarak daha kontrollü davranacağı bir yıl olacak. Pirelli Endüstriyel ve Ticari lastikler olarak biz, 2017 yılında ağır vasıta lastikleri pazar büyüklüğünde geçen yıla oranla, büyük bir değişim olmayacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

Pirelli Türkiye'ye yeni CEO

Ağır vasıta araç lastiğine daha fazla odaklanma imkânına sahibiz

Türkiye pazarında otomobil ve ağır ticari araç lastiği satışını ayrı ayrı şirketler ile yürüten tek marka olduklarının altını çizen Şenocak, “Bu nedenle özellikle ağır vasıta araç lastiğine daha fazla odaklanma imkânı bulabiliyoruz. Pirelli Türkiye olarak 2017 yılı, birçok yeniliği yaşayacağımız bir yıl olacak. Filo odaklı satış modelimizle bu yıl yepyeni çözümler geliştiriyoruz. Bunlardan ilki; Fleet Tech adını verdiğimiz ‘Lastik Yazılım Programı’. 2016’da testleri ve adaptasyonu tamamlanan program, 2017 yılı başı itibariyle hem Pirelli hem de iş ortaklarımız tarafından aktif olarak sahada kullanılmaya başlandı. 2017 yılında yeni çözümlerimiz arasında yer alan Fleet Mobile ve Fleet Cube ise filolara sunacağımız yeni iki çözüm önerisi olarak dikkat çekiyor” dedi.

Filolara özel çözümler gerçekleştiriyoruz

Lastik hava basınçlarının tavsiye edilenden düşük olması, filoların en büyük gider kalemi olan yakıt kullanımını yüzde 63 artırdığını belirten Şenocak, “Bugün sahada yapılan tüm uygulamalar ise, sorunların sadece tespitini içeriyor. Pirelli 2017 yılı ile birlikte gerçekleştirdiği saha ziyaretlerinde sorunların tespit etmenin yanı sıra, Fleet Mobile ile Pirelli marka lastiklerde uygun hava basıncına ölçümleme işlemini müşteri sahasında gerçekleştirerek sorunun çözümü noktasında adım atıyor. Fleet Cube ise, servis alanı olmayan müşteriler için sabit çözümler sunmaktır. Servis alanı olmayan veya yetersiz kalan filolara konteyner şeklinde mobil bir servis alanı kurarak filolara operasyon ve maliyetlerinde fayda sağlamayı planlayan Pirelli, iş ortakları ile beraber yürüttüğü bu projede, filo alanında uzmanlaşmış lastik personelleri ile filolara 360 derece çözüm sunuyor” şeklinde konuştu.

Kaplama lastik pazarı büyümeye devam edecek

2017 yılında kaplama lastik pazarının büyümeye devam edeceğini söyleyen Şenocak şöyle devam etti: “Kaplama lastik markamız olan Novateck için de verimli bir yıl olacak. Kaplama lastik pazarının bu yılda büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Yine aynı şekilde kaplama lastik satışlarının % 6 ile 8 oranında artmasını bekliyoruz. Hem satış hem de bayi kanallarımızda da buna yönelik projeler geliştirmeye de devam ediyoruz.”

2017 Pirelli Takvimi için tıklayınız...


Yorum

0 Yorum

Benzer Haberler