Audi geleceğin otomobili e-tron Sportback’ i tanıttı

Audi yeni elektrikli otomobil konsepti Gran Turismo Audi e-tron Sportback’ in özelliklerini açıkladı. Güçlü Audi tek şarjda 500 km. yol alabiliyor. Etkileyici bir tasarıma sahip e-tron Sportback’te yan aynalar yerini ufak kameralara bırakmış. Hava sürtünmesini ve rüzgâr uğultusunu azaltan bu teknoloji sayesinde alışıldık yan aynalardaki kör nokta sorunu tümüyle ortadan kalkıyor.

Audi, Çin Halk Cumhuriyeti nde gerçekleştirilen Auto Shanghai otomobil fuarında çok yönlü yeni konsept otomobilini vitrine çıkardı. 4 kapılı Gran Turismo Audi e-tron Sportback, gücünü 320 kW’lık bir elektrik motorundan alıyor. Otomobilin tasarım felsefesi, klasik Audi çizgilerini bir dizi çığır açıcı detayla buluşturarak, teknolojiye ve elektrikli otomobil konseptine özel olarak tasarlanmış, çarpıcı bir mimari ortaya çıkarıyor.

Audi’ nin 2. elektrikli otomobili

Audi e-tron Sportback 2017, Audi’nin elektrik mobilite yolculuğunda önemli bir kilometre taşı niteliği taşıyor. AUDI AG Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, model hakkında yaptığı açıklamada: “2018 yılında yollara çıkacak olan Audi e-tron, rekabet dolu olan pazarında gündelik kullanıma uygun olarak geliştirilen ilk elektrikli otomobil. 500 kilometreyi (310,7 mil) aşan menzili ve özel elektrikli sürüş deneyimiyle, bu sportif SUV önümüzdeki on yılın olmazsa olmaz ürünü halini alacak. Onu 2019 yılında ise elektrikli bir otomobil olarak ilk bakışta kendini gösteren, heyecan verici coupé versiyonu Audi e-tron Sportback izleyecek” şeklinde konuştu.

250 LED ile aydınlatma

Konsept aracın aydınlatma teknolojisi, hem gündüz hem gece vakti göze çarpan bir yenilik. Aracın ön ve arkasında yer alan ve dijital olarak kumanda edilen Matrix LED üniteleri, harika bir aydınlatma sağlıyor. Miniscule Digital Matrix projektör isimli bu teknoloji otomobilin önündeki yolu kelimenin tam anlamıyla “işaretleyerek”, ışığı dış ortamla iletişim kurmak için kullanılabilecek esnek ve dinamik bir araca dönüştürüyor.

Gündüz farlarının altında, tek çerçeveli ızgaranın iki tarafında bulunan ve her biri 250 adet LED’den oluşan iki geniş aydınlatma düzeneği, otomobil hareket halindeyken bile, sayısız dikkat çekici sinyal ve işaretler yardımıyla iletişim kurulmasını sağlıyor.

0-100 km/s’ye 4.5 saniyede ulaşıyor

Audi e-tron Sportback’ in tahrik sistemi ise, gelecekteki tümüyle elektrikli bütün Audi modellerinde uygulanacağı gibi, biri ön, ikisi arka aksta olmak üzere toplamda 3 elektrik motorundan oluşuyor ve bu sayede bu yüksek performanslı coupé otomobile, quattro 4 tekerlekten çekiş sistemi kazandırıyor. 429 bg güç üreten ve turbo yüklemeyle 496 beygire çıkaran sistem, otomobilin 0’dan saatte 100 kilometreye yalnızca 4,5 saniyede çıkmasını sağlıyor.

Otomobilin 95 kilovat saat enerji kapasiteli bataryası sayesinde toplam menzili 500 km’nin üzerinde (NEDC). Daha önce Audi e-tron quattro konseptinde de görüldüğü üzere, bu teknoloji konseptinin sıvı soğutmalı lityum-iyon bataryası, yolcu bölmesinin hemen altında, iki aksın arasında yer alıyor. Otomobilin ağırlık merkezini aşağıya çeken bataryanın bu konumu, ayrıca ön ve arka akslar arasındaki yük dağıtımını 52:48 seviyesine getirerek bu sportif SUV’ye, segmentteki rakipleri ile kıyaslandığında üstün bir sürüş dinamiği ve güvenlik kazandırıyor. Otomobilin bataryası, alternatif akım (AC) ve doğru akım (DC) için 2 girişi bulunan Kombine Şarj Sistemi ile şarj ediliyor.

Araçta yan aynaların yerini ufak kameralar alıyor. Hava sürtünmesini ve rüzgâr sesini azaltan bu teknoloji sayesinde alışıldık yan aynalardaki kör nokta sorunu tümüyle ortadan kaldırıldığı gibi, aynaların sürücünün sağ ve sol çaprazında görüş açısını engellemesinin de önüne geçilmiş oluyor.

Kameralardan gelen görüntüler, kapıların üzerinde yer alan ayrı ekranlar üzerinden sürücüye aktarılıyor. Audi, gelecekte seri üretim modellerinde kullanılacak bu teknolojiyi ilk defa görücüye çıkarıyor.

Audi A4 2017 Nisan Kampanyası – Fiyat Listesi
Yeni 2017 Audi Q5 Türkiye’de! Fiyat Listesi için yıklayınız...
Yeni Audi Q4 Ne Zaman Gelecek?
2017 Audi Yeni A5 Sportback 1.4 TFSI Fiyat Listesi ve Özellikleri
Audi fiyat listeleri, kampanya, test, yorum ve özellikleri için tıklayınız…


Yorum

1 Yorum

MURAT 2017-05-07 14:51:57

6 İLERİ MANUEL 1400 CC 160 PS DİZEL SEDAN KASA 4 KAPI BÖYLE BİR OTOMOBİL SİZCE SÖZ KONUSU OLABİLİRMİ
Benzer Haberler