2017 Toyota C-HR alınır mı? Test ve yorum

2017 Toyota C-HR fiyat listesi açıklandı. Peki, satın almaya değer mi? Toyota C-HR’yi mercek altına aldık. 2017 Yeni Toyota C-HR test sürüşü ve yorum…

Toyota’nın Sakarya’da ki üretim tesislerinde üretilen CH-R modeli piyasaya iddialı bir giriş yapıyor. Dayanıklılığı, uzun ömürlü olması ve 2. el piyasasının iyi olması ile ön plana çıkan Toyota markası bakalım bu sefer de hedef tahtasındaki 12’yi vurabilecek mi?

Daha çok Avrupalı kullanıcıların zevkine göre için tasarlanan yeni Toyota C-HR rakipleri Nissan Qashqai ve SEAT Ateca ile boy ölçüşecek. Toyota cesaretli çizgilerle konsept araç, off-road ve coupe görünümünü iyi harmanlayarak tasarım açısından başarılı bir iş çıkarmış. Doğruyu söylemek gerekirse uzaktan bakıldığında Nissan Juke’u andırıyor, ancak boyutları ve donanımı ile Qashqai ve Ateca’nın liginde olduğunu gösteriyor.

Motor Performansı

Toyota Prius’tan transfer edilen 1.8 litrelik benzinli ve elektrikli motorla desteklenen önden çekişli otomatik vitesli Hybrid modeli yüksek karoser ve akülerin verdiği ağırlıkla ilk hızlanmalarda zorlanıyor. Rakipleri Nissan Qashqai 1.5 Dci ve Seat Ateca 1.6 TDI modellerin maksimum hızı C-HR Hybrid ile hemen hemen aynı olmasına rağmen dizel motorların sağladığı yüksek tork sayesinde ilk hızlanmalarda ve yokuş çıkışlarında zorlanmıyorlar. Bu durum Toyota CH-R’da ki sürüş keyfini biraz kaçırmakla beraber emisyon oranları ve yakıt tüketimini göz önünde tutanlar için tatmin edici olabilir.

Diğer taraftan 1.2 litrelik benzinli motor Hybrid versiyonundan daha hafif olduğu için ilk kalkışlarda daha başarılı ivmeleniyor. Qashqai 1.2 DIG-T ve Ateca 1.0 TSI ile birbirine benzer performans rakamlarına sahip.