2017 Audi Q2 Euro NCAP çarpışma testi

Binek otomobillerin güvenliği için son derece önemli sonuçlar içeren Euro NCAP çarpışma testlerinde 2017 Audi Q2 tam not aldı.

Binek otomobillerin güvenliği için son derece önemli sonuçlar içeren Euro NCAP çarpışma testlerinde 2017 Audi Q2 tam not aldı.

Avrupa ile birlikte Türkiye’de satılan tüm modeller için zorunlu olan çarpışma testleri satın alacağınız otomobilin güvenliğiyle ilgili ölçümlemeler yapıyor. Son zamanlarda kural değişikliklerinden dolayı çarpışma testleri karışık bir hale geldi.

Geçen senedeki kurallara göre otomobiller standart donanım ve güvenlik paketi donanımı olarak iki şekilde değerlendiriliyor. Güvenlik paketi kapsamında üreticinin sunduğu çarpışma uyarısı, kör nokta uyarı sistemi gibi donanımlarının olup olmadığı değerlendiriliyor ve araç bu ekipmana göre de puan alıyor. Euro NCAP’in kurallarına göre bu paket otomobilde standart değilse bile tüm donanım seviyelerinde opsiyon olarak alınması gerekiyor.

Bir diğer değişiklik ise çocuk güvenliğinde oldu. Geçtiğimiz yıllarda çocuk güvenliği, teste giren aracın içerisinde yer alan 18 ay ve 3 yaşındaki çocukları taklit eden mankenlerden oluşurken bu sene 6 ve 10 yaşındaki çocukları taklit eden mankenlerle yapılıyor.

Ayrıca yayalara karşı acil durum freni yapan sistemler ekstra puanla ödüllendirilirken, Avrupa’da standart olması zorunlu hale gelen ESP Güvenlik Destek sistemleri başlığından kaldırıldı.

Bu yeni yönetmeliklere göre satın alacağınız otomobilin artık 2 farklı kriterdeki güvenlik sonucuna bakmanız yerinde olacaktır.

Son kurallara göre bazı üreticiler modellerinde sıkıntı yaşarken 2017 Audi Q2’den iyi sonuçlar geldi.

Marka/ Model

Genel Puan

Yetişkin Güvenliği

Çocuk Güvenliği

Yaya Güvenliği

Güvenlik Sistemleri

Audi Q2

*****

%93

%86

%70

%70

 Yorum

1 Yorum

2017-01-04 10:24:34

Benzer Haberler